MeWe tutorial - Miroslav Ondříšek

MeWe tutorial

Protože jsem zjistil, že je poměrně hodně českých uživatelů, kteří by rádi zkusili tuto novou síť a bojí se, že neumějí dost anglicky na to, aby to zvládli, vznikla tato sada video návodů, která jim snad pomůže orientovat se na této síti.

MeWe.com je nová (next-gen) sociální síť. Vznikla (jako některé další) jako reakce na bezohledné chování leaderů na trhu (FB, G+, Twitter, IG...) vůči jejich uživatelům. Mnoho lidí již je rozzlobeno na to, jak tyto sítě neustále využívají a prodávají jejich osobní data třetím stranám a rozhodují o tom, čí příspěvky (z vašich vlastních přátel!) uvidíte, pokud vůbec, jak často a kdy. Pokud napíšete příspěvek pro své přátele, nemáte prakticky žádnou jistotu, že se jim tento příspěvek zobrazí v jejich timeline a dokud se sami nepřijdou podívat na váš profil (kdo to dělá, že?), tak příspěvek prostě nemusí vůbec vidět. Tyto sítě se prostě postavily do role arbitra, který ví lépe než vy, co ve své timeline od svých přátel a kontaktů chcete vidět. Tento přístup omlouvají tím, že použití sítě je pro vás "zdarma". Tím myslí přímé platby, ale oni zisk z vašich dat realizují tak, že je prostě prodají. 

Proto vznikla síť MeWe, která má naprosto opačný přístup k uživatelům. Jejich moto je, že váš soukromý život není na prodej. Tomuto mottu je podřízena celá filozofie sítě. Vaše data nejsou analyzována, vaši timeline si určujete sami tím, koho máte ve svých kontaktech - od těchto lidí totiž uvidíte vše, co kdy na této síti publikují. Nikde neuvidíte žádnou reklamu. Byznys model MeWe je postaven na tom, že za některé nadstandardní služby na této síti platí přímo uživatelé - a to jen ti, kteří je potřebují. Například chat se silnou šifrou (0.99 USD/měsíc) nebo za další prostor na vaše data. Zadarmo získáte 8GB. Nelekejte se, že je to na vaše fotky či videa málo, ve videích, na která se dostanete tlačítkem "Všechna videa" nahoře, se dozvíte, jak toto "omezení" snadno (a s dalšími výhodami) obejít. 

Jako vždy v životě, nic není dokonalé a vždy je něco za něco - samozřejmě, že požadavek na soukromí je v přímém rozporu na požadavek globální dostupnosti. Proto také vše, co se na MeWe publikuje na této síti také zůstane. Není (zatím) žádná možnost, jak napsat příspěvek na MeWe a získat na něj odkaz, který použijete mimo síť MeWe (např. na FB). Je to "daň" za to, že se pod vašimi příspěvky vždy nestrhne bouře komentářů od nezvaných trollů a lidí, kteří vědí vždy, co je pro vás lepší - vidět váš příspěvek a komentovat ho mohou pouze ti, se kterými jste si dobrovolně vyměnili kontakt (obdoba facebookových "přátel") nebo od lidí, kteří jsou členy skupiny, ve které byl příspěvek publikován
Aktualizace: 23.1. MeWe oznámilo, že během roku umožní, aby mohly být příspěvky, kterým to dovolíte, sdíleny i mimo síť MeWe. 

MeWe zveřejnilo svou Listinu práv s ohledem na ochranu osobních údajů, je to zajímavé čtení (kopie originálu dole na screenshotu) a tady teprve člověku dojde, jak moc špatně je na tom na jiných sítích. Stručný, volný překlad:

- Vlastníte veškeré osobní informace a váš obsah. Výslovně není náš.
- Nikdy neuvidíte cílenou reklamu nebo obsah od třetích stran založený na tom, co zde publikujete. Považujeme to za strašlivé.
- Od svých přátel a skupin uvidíte každý post ve své timeline. Nemanipulujeme, nefiltrujeme a neměníme pořadí vašeho obsahu nebo toho, co vidíte.
- Oprávnění a soukromí jsou vaše právo. Vy je ovládáte.
- Vy máte kontrolu nad tím, kdo vidí váš obsah.
- Vy máte kontrolu nad tím co, pokud vůbec, mohou ostatní najít ve  vyhledávání uživatelů.
- Vaše soukromí znamená, že nesdílíme vaše osobní informace s nikým.
- Vaše emoji jsou pro vás a vaše přátele. Nijak nemonitorujeme ani neanalyzujeme vaše data.
- Váš obličej je vaše věc. Nepoužíváme technologie na rozpoznávání obličejů.
- Máte kdykoliv právo smazat váš účet a váš obsah si vzít s sebou.

Jak se vám to líbí? :) 

Doufám, že vám budou "výuková" videa (uvidíte je po kliknutí na tlačítko "Všechna videa" nahoře na této stránce) k užitku, a že se vám bude na MeWe líbit. Samozřejmě, že jsem určitě na spoustu věcí zapomněl, klidně se ozvěte, doplním to třeba v nějakém souhrnném dodatku, pokud se takových věcí sejde více.
Míra

Aktualizace 26.1.:
Přibyla videa o tom, jak se vstoupí do nějaké skupiny (Group) a jak se v ní orientovat, dále video o založení vlastní skupiny a její administraci a nakonec krátké video o Stránkách (Pages). Všechna jsou pochopitelně dostupná i z odkazu Všechna videa nahoře na stránce.


18.01.2019, poslední aktualizace 26.1.2019

Privacy Bill of Rights

Powered by SmugMug Log In